NEVIETE KAM NA VÝLET NA LIPTOVE?

Veľká Fatra
21 máj

Veľká Fatra

Pohorie Veľká Fatra leží na území Žilinského a Banskobystrického kraja a podľa zemepisného usporiadania Slovenska zasahuje na územie Liptova, Oravy, Horehronia a Turca. Rozloha je pomerne veľká, z východu na západ meria 30 km a zo severu na juh asi 50 km. Najvyšším bodom, alebo vrchom je Ostredok a má nadmorskú výšku 1592 metrov. Je to veľké územie, a keď sa pozrieme na letecké zábery Veľkej Fatry si uvedomujeme, aké rozmanité prírodné scenérie nám ponúka toto pohorie, kde od roku 2002 je zriadený Národný park Veľká Fatra.

Národný park sa rozprestiera na rozlohe 40371 hektárov a ochranné pásmo tohto chráneného územia má až 26132 hektárov. Aj z tohto skutku vidíme kladný vzťah k prírodnému bohatstvu, ktoré sa nachádza na Slovensku. Pohorie Veľká Fatra je pokryté z 85 percent územia lesmi, kde hlavne prevládajú dubové a bukové stromy a vo vyšších polohách rastie len kosodrevina. Vzácnosťou tohto územia sú zachované pralesné ekosystémy a tu vyniká aj tis obyčajný, ktorý je chránený. Z týchto prírodných krás hneď pre nás vyplýva, že toto prostredie je ako stvorené na turistiku v letnom i zimnom období.

Sú tu vybudované lyžiarske strediska s lanovkami, upravenými a novovybudovanými dráhami, s osvetlením na nočné lyžovanie, s kvalitnými ubytovacími priestormi, ktoré sa stále rozširujú kvôli veľkým počtom záujemcov. Budujú sa aj nové cyklotrasy a dráhy, nové turistické chodníky v spolupráci s vedením Národného parku, aby bola zabezpečená aj ochrana celého územia.

Je tu veľké množstvo jaskýň z ktorých sú najznámejšie Mažarná, Hubná, Piesková a ďalšie ako Harmanecká jaskyňa, ktorá sa nachádza za hranicou Národného parku Veľká Fatra.

Najnavštevovanejšími lokalitami Veľkej Fatry sú Gaderská a Blatnická dolina, Blatnický a Sklabinský hrad, pamiatková rezervácia ľudovej architektúry osada Vlkolínec. Samozrejme je tu mnoho ďalších zaujímavosti, ktoré si nájdete v súhrnných informáciách o Veľkej Fatre.

V oblasti Ružomberka, významného mesta regiónu sa nachádza mnoho turistických centier. Také miesto je aj dolina Hrabovo, kde sa nachádza ubytovací areál Fatrapark 2 s možnosťami lyžovania, športovania, turistiky alebo sa dajú navštevovať okolité jaskyne, hrady a zámky.

Veľká Fatra náš národný poklad so svojimi krásnymi prírodnými scenériami a kultúrnymi pamiatkami a nekonečnými možnosťami na zábavu a odpočinok Vás čakajú počas celého roka.

 

Zanechať odpoveď