NEVIETE KAM NA VÝLET NA LIPTOVE?

7 mar

Snowboarding, šport z iného súdka

Ak ste milovníkom zimných lyžovačiek, určite ste si všimli na horách ľudí, ktorí jazdia na kopcoch na jednej doske. Snowboarding vznikol začiatkom 60-tych rokov. Na svedomí ho majú americkí surfisti. Jedná sa skôr o šport mladých ľudí, keďže je viac náročnejší na fyzičku.

Snowboarding má veľa výhod v porovnaní s lyžovaním. V prvom rade menej zaťažuje kolená, preto zranenie kolien pri snowboardingu nie je až tak typické. Ďalšou veľkou výhodou je, že ako snowboardista si môžete kedykoľvek sadnúť na zem a oddýchnuť. Takýto benefit bohužiaľ lyžiar nemá.

Ak pri snowboardingu náhodou padnete, vstávanie je jednoduchšie ako pri lyžovaní. Vy máte len jeden snowboard. Lyžiar to má komplikovanejšie vďaka dvom lyžiam a dvom paliciam.

Ako začať?

Ešte pred tým než sa začnete učiť snowboardovať, dobre si to premyslite. Lyžovanie a snowboardovanie sú síce zimné športy, ale diametrálne odlišné! Ak ste ešte nerobili ani jedno, odporúčame si najprv vyskúšať lyžovanie, keďže je jednoduchšie pre začiatočníka.

Pri snowboardovaní budete mať spojené obe nohy v jednej doske a budete jazdiť bokom vpred. Ak Vám táto predstava nie je nepríjemná, choďte určite do toho.

Zranenia

Na rozdiel od lyžovania, pri snowboardovaní ste náchylný na zranenia ramien a zápästia. Pri jazdení veľakrát padnete na zápästie. Stačí zlé padnutie a zlomenina, výron, či puknutie je na svete.

Zaobstarajte si preto kvalitnú výstroj, ktorá Vás ochráni pred možnými zraneniami. Patrí sem:

  • Helma
  • Chránič chrbta
  • Chrániče zápästia
  • Kolenný chránič

Ak chcete znížiť riziko poranenia, určite sa vyhýbajte alkoholu. Ten znižuje Vašu motoriku, ostražitosť a reflexy. Navyše tým neohrozujete seba, ale aj ostatných okolo Vás.

Zaobstarajte si kvalitného trénera, ktorý Vás rýchlo naučí snowboardovať. Pohyb uvoľňuje do nášho tela endorfíny, nazývané aj hormóny šťastia. Navyše pri lyžovaní alebo snowboardovaní na nás veľakrát svieti horské slnko, ktoré vie zabezpečiť vitamín D, ktorý je potrebný pre naše telo. Je to skvelý šport, ktorý poskytuje Vášmu telu pohodu a pocit uvoľnenia. Môžete sa takto odreagovať a zbaviť sa zbytočného stresu z práce.