Najkrajšie miesta Liptova – II. dieľ
Už sme spomínali, že Liptov patrí medzi najkrajšie oblasti Slovenska. Tento článok bude toho dôkazom. Predovšetkým, ak ste fanúškom krásnej prírody, potom bude dovolenka na Liptove pre vás tou správnou voľbou.
Vodný mlyn
Kvačianská dolina je sama o sebe už nádherným miestom na relax a oddych. Vyzdvihnúť v nej však musíme predovšetkým oblasť – Oblazy. Na tomto mieste, pod skalnatými bralami, sa totiž pýšia dva prekrásne drevené vodné mlyny. Aj oni svedčia o úžasnej slovenskej vidieckej architektúre. Navyše, mlyny sú vďaka dobrovoľníkom zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, stále funkčné a sprístupnené pre verejnosť. Návštevníci tu uvidia unikátnu živú expozíciu, ako pôvodné stroje pracujú na tradičný vodný pohon. Obzvlášť to poteší aj deti, ktoré si už ani nevedia ozajstný mlyn predstaviť.
Vlkolínec
Kto nenavštívi na Liptove Vlkolínec, ako keby tu ani nebol. Vlkolínec je podhorská osada, dnes miestna časť mesta Ružomberok. Je to doslova klenot ľudovej architektúry, pozostávajúci z typických zrubových objektov, prevažne charakterizujúci stredoeurópsky typ. Okrem starobylých dreveníc tu môžete vidieť aj drevenú rumpálovú studničku či zrubovú zvonicu z 18. storočia. Nemožno sa teda čudovať, že celá osada bola už v roku 1993 zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Návštevníci môžu Vlkolínec navštíviť od pondelka do nedele, vždy od 9.00 do 17.00.
Brankovský vodopád
Na západnom okraji Nízkych tatier, pri ústi do Revúckej doliny, sa nachádza najväčší vodopád v Nízkych Tatrách – Brankovský vodopád. Toto ocenenie získal vďaka svojej výške, 55 metrov. Samotný vodopád a jeho okolie je zároveň národnou prírodnou pamiatkou. Hlavne počas zimných mesiacov možno naplno vidieť jeho krásu. Voda sa premieňa na ľadovú stenu pokrytú mnohými cencúľmi a inými ľadovými útvarmi. Cesta k vodopádu z Podsuchej trvá približne 20 minút a zvládnu ju aj rodiny s deťmi.