NEVIETE KAM NA VÝLET NA LIPTOVE?

23 apr

Ľubochnianska dolina

Azda vo Veľkej Fatre sa nachádza najväčší počet(32) dolín na Slovensku, medzi ktoré patrí aj Ľubochnianska dolina. Je zaručene najdlhšou dolinou, pretože meria až 25 km. Má vynikajúcu polohu, leží pri ceste 1.triedy č.18 medzi Ružomberkom a Martinom. Územne patrí k okresu Ružomberok a rozprestiera sa severojužným smerom a končí sa kotlami v úbočiach Čierneho kameňa a Ploskej.

Okolo doliny sa ťahajú hlboké a husté lesy, kde sa veľmi darí faune i flóre. Nájdeme tu medvede, rysy , jelene, srnky a ďalšie druhy zvierat. Znamená to, že poľovnícke združenie tu pracuje naplno. Obdobne lesníci sa tu starajú o veľké plochy lesov, kde prebieha plánovaná, odborná ťažba dreva. Nachádzajú sa tu aj prírodné rezervácie Veľkej Fatry, kde porasty majú pralesovitý charakter. Skutočne tu nájdeme aj nedotknutú prírodu.

V krásnom prostredí Ľubochnianskej doliny sa nachádza aj rekreačné zariadenie a k tomu ešte niekoľko obývaných horární. Dávnejšie cez údolie viedla elektrifikovaná lesná železnica, ktorá sa využívala aj pri ťažbe dreva. Dnes tu máme len pozostatky železnice formou elektrárne pri ústí doliny do údolia Váhu v obci Ľubochňa. Nájdeme tu aj zvyšky štôlní, kde v minulosti sa ťažila železná ruda.

Celou dolinou vedie spevnená vozovka, ktorá má asfaltový povrch po celej dĺžke, čo je veľmi dôležité aj z hľadiska údržby. Na konci doliny sa nachádzal Vyšný tajch, ktorý sa využíval pri ťažbe železnej rudy. V roku 2008 táto vodná nádrž bola odstránená a nahradená druhou.

Z hľadiska vynikajúcej polohy a prírodných danostiach oblasť Ľubovnianskej doliny s centrom obce Ľubochňa, je predurčená na kvalitný turizmus, ktorý sa tu už aj rozvíja. V oblasti tu nájdeme aj krásne jaskyne asi 11 ks. Najväčšia Jaskyňa v Čertovej skale má dĺžku 28 m. Údolím prechádza aj kvalitná cyklotrasa, ktorá je veľmi dobre vyznačená s asfaltovým povrchom.

V lokalite je veľmi významným turistickým lákadlom je lyžiarske stredisko Vyšné Krátke – Ľubochňa. Stredisko je situované na svahoch Veľkej Fatry a nachádza sa od obce do 3 km. Sú tu vynikajúce podmienky hlavne na rodinné lyžovačky.

Ďalšia zaujímavá turistická lokalita s výbornými podmienkami pre turizmus, relax a zábavu čaká na Váš objav.

Zanechať odpoveď