NEVIETE KAM NA VÝLET NA LIPTOVE?

liptovský trnovec
7 máj

Liptovský Trnovec

Ďalšia známa obec Liptovský Trnovec sa nachádza v okrese Liptovský Mikuláš, na severnom brehu vodnej plochy Liptovská Mara v nadmorskej výške 588 m. Jednoducho aj táto obec má veľmi dobrú polohu z hľadiska turistiky, ktorú obec aj naplno využíva.

Obec leží v zajatí troch okolitých vrchov a to severne Hrádok, na východe Krochva a na západe Hájiky, zarastené krásnymi hustými lesmi, kde na svoje prídu nielen hubári, ale aj ostatní milovníci prírody. Cez obec preteká potok Petruška, ktorý tečie do trnoveckej zátoky našej Liptovskej Mary. Pre poriadok tu treba spomenúť, že súčasťou obce je aj miestna časť Beňušovce, ktorá sa nachádza od stredu dediny asi 2,5km.

Prvé písomnosti o obci sú z roku 1283, takže korene sú staré a vzácne. O tom svedčia aj zachovalé stavané kultúrne pamiatky, ktoré turisti veľmi často navštevujú. Predstavíme Vám čtyri zaujímavé stavby z minulosti.

–          Rímskokatolícky kostol sv. Ducha je klasická stavba z roku 1820, kedy kostol bol prerobený na mieste staršej stredovekej stavby. Nachádza sa tu v interiéri rokokovo-klasický hlavný oltár s obrazom Zoslanie svätého Ducha od umelca Drengubjaka z roku 1822. V bočnom oltári nájdeme sochu Madony z roku 1470 a ďalšie štyri obrazy svätíc.

–          Evanjelický kostol, ktorý bol tiež prerobený v roku 1925, je trojloďová modernistická stavba a stojí na mieste staršieho tolerančného kostola z roku 1784. Zariadenie kostola je z doby novej prestavby ale hlavný oltár bol zachránený z tolerančného kostola a znova zriadený v novom prostredí.

–          Pranier, ktorý sa zachoval zo 17.storočia, je murovaným stĺpom hanby.

–          Pamätná budova evanjelickej fary je jednopodlažná trojtaktová neskorobaroková budova z roku 1784.

Liptovský Trnovec v súčasnosti navštevuje pomerne veľa turistov, ktorých lákajú aj vyššie uvedené kultúrne pamiatky, ale južne od obce pri vodnej nádrži Liptovská Mara sa nachádza jediné rekreačne stredisko pod názvom Liptovský Trnovec – Ráztoky aj s autokempingom. Samozrejme toto stredisko je vybudované na vysokej úrovni so všetkými technickými prostriedkami, ktoré slúžia pre pohodu turistov.

Pri návšteve Liptovského Trnovca a celého okolia v letnom či v zimnom období, turisti si nájdu vždy potešenie v krásnej prírode alebo pri návšteve stavaných kultúrnych pamiatok.

Zanechať odpoveď