NEVIETE KAM NA VÝLET NA LIPTOVE?

liptovský ján
26 mar

Liptovský Ján a turizmus

V oblasti Liptova je veľmi známa dedina Liptovský Ján, ktorú by sme chceli predstaviť zblízka zo strany zemepisnej polohy, histórie aj turistiky. Čarovný Liptov sa predstavuje s ďalším turistickým lákadlom z okresu Liptovský Mikuláš, kde chodí veľmi veľa návštevníkov. Dôvody sú rôznorodé, niekoho láka prekrásna príroda s hrebeňmi hôr, druhých zaujímavá a tajomná história regiónu a ďalších všetko to čo sa tu nachádza v Liptovskom Jáne a jeho okolí.

Naša dedina sa nachádza v ústí Jánskej doliny do Liptovskej kotliny vo výške 654 m. Dedinou preteká riečka Štiavnica, ktorá sa vlieva do rieky Váh. Severne od Liptovského Jána sa nachádzajú obce Beňadiková  a Uhorská Ves, na západe Závažná Poruba a Demänovská Dolina a na východe sú to obce Podturňa a Liptovská Porúbka. Južnú stranu chotára tvoria hrebene Nízkych Tatier.

Tu si ešte musíme pripomenúť, že v obci sa nachádza 13 minerálnych prameňov a ďalších 10 sa nachádza mimo obce. Pramene sú veľmi známe a vyhľadávané kvôli liečivým účinkom. Najznámejšie pramene sú Teplica a Rudolf.

Dejiny sú bohaté a prvé písomnosti siahajú až do roku 1200 o modlitebni na mieste dnešného kostola. V roku 1263 uhorský kráľ Bela IV. daroval Vavrincovi a jeho synom územie dnešného Liptovského Jána donačnou listinou, ktorí sa stali zakladateľmi  zemianskych rodov na Liptove.

Najznámejšie kultúrne pamiatky z historického obdobia sú početné, ale aspoň niektoré Vám pripomenieme.

Rímskokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa z konca 13. storočia postavená v ranogotickom štýle s predstavenou vežou uprostred obce, ktorý vyniká na vyvýšenom mieste v opevnenom areáli. Stavebné úpravy na kostole vykonali v 14,16, 17 a začiatkom 18. Storočia, než kostol dostal dnešnú podobu. V interiéri kostola sa nachádza neskororenesančný hlavný oltár, ktorý je ozdobou celého vnútorného priestoru.

Evanjelický kostol má tiež predstavenú vežu, ktorý bol postavený v roku 1785. V roku 1907 kostol postihol požiar a neskoršie bol obnovený v duchu neogotiky. Hlavný oltár je postavený v štýle neobarokovom s obrazom Krista na kríži.

Turistika je veľmi významná pre celú oblasť Jánskej doliny, pretože dáva obživu pre mnoho miestnych ľudí, ktorí hlavne zabezpečujú ubytovanie pre turistov formou penziónov, apartmánov, chát a podobne. Samozrejme sa tu nájdu aj krásne ubytovacie priestory aj pre náročnejších návštevníkov regiónu.

Turistických atrakcií je mnoho a môžete ich nájsť na oficiálnych stránkach informačných agentúr.

Liptovský Ján sa skutočne nachádza v prekrásnom prostredí Liptova s mnohými turistickými lákadlami, krásnymi prírodnými scenériami, s úžasným podnebím.

Zanechať odpoveď