NEVIETE KAM NA VÝLET NA LIPTOVE?

liptovský hrádok
8 apr

Liptovský Hrádok – centrum horného Liptova

Mesto Liptovský Hrádok má významnú geografickú polohu, leží vo východnej časti Liptovskej kotliny pri sútoku Váhu s Belou. Nachádza sa neďaleko od okresného mesta Liptovský Mikuláš na vzdialenosť 10 km smerom na východ v nadmorskej výške 640 m. Od mesta Poprad sa nachádza západne asi 45 km.

Liptovský Hrádok je najmenším mestom Liptova, má necelých 8 tisíc obyvateľov a je technickým centrom horného Liptova. Okrem svojej významnej polohy má aj bohatú a zaujímavú históriu.

Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1341, kde sa píše o osade Belzsko. Tento názov pochádza podľa jedného z troch hradov na území Liptova – Hrádku.  Dnešná osada vznikla až v 18 storočí, z dôvodu, že tu sa skladovali kráľovské soľné a medené zásoby a okrem úradníkov tu pracovali aj pracovníci. Tak osada sa postupne rozrástla. V roku 1768 tu vznikla v Európe jedinečná prvá lesnícka škola, postupne sa začalo ťažiť drevo vo veľkom. V roku 1792 tu začali taviť aj meď. V roku 1805 Liptovský Hrádok bol povýšený na úroveň mesta s právami organizovať trhy a jarmoky. Mesto sa stalo východiskovým bodom pre vozenie tovaru po Váhu, kde vozili drevo, meď, syr a železnú rudu.

Kultúrne pamiatky mesta sú obdobne významné, ako samotná história.

–          Rímskokatolícky kostol sv Martina, ranogotická stavba s predstavanou vežou z druhej časti 13.storočia sa nachádza v opevnenom areáli v uprostred obce. Cez stáročia bol viackrát opravovaný aj prerábaný. Posledné reštaurovanie bolo v rokoch 2005 – 2006.

–          Rímskokatolícky kostol Navštívenia Panny Márie a Evanjelický kostol sú ďalšími významnými sakrálnymi pamiatkami mesta Liptovský Hrádok.

–          Hrad Liptovský Hrádok  pôvodne  zo 14.storočia, kde sa nachádza aj renesančný kaštieľ z rokov 1600 -1603 sa nachádza na mieste sútoku Váhu a rieky Belá. Začiatkom 18. storočia hrad vyhorel, neskoršie slúžil na rôzne účely a dnes slúži ako historický hotel.

Samozrejme to sú len najznámejšie pamiatky, ale tu nájdeme aj iné historické budovy  a rôzne múzeá.

Liptovský Hrádok v čarovnom prostredí Liptova s bohatými prírodnými scenériami a kultúrnymi pamiatkami z histórie, s dobrou infraštruktúrou čaká na návštevníkov celého regiónu.

Zanechať odpoveď