NEVIETE KAM NA VÝLET NA LIPTOVE?

Liptovská mara
9 okt

Liptovská mara

O Liptove sme už v sérii článkov veľa písali, preto nesmieme vynechať ani Liptovskú Maru, ktorá má nielen hospodársky význam pre našu ekonomiku, ale aj z hľadiska cestovného ruchu.

Liptovská mara bola vybudovaná v rokoch 1969 – 1975 na rieke Váh a je súčasťou Vážskej kaskády. Dôvodom vzniku tejto nádrže bola povodňová ochrana a zároveň aj výroba elektrickej energie.  Niekoľko slov o histórii tohto vodného diela.

Rieka Váh, ako všetky rieky v horských oblastiach sú vtesnené do údolí a so zásahom človeka pri stavbe rôznych hrádzí dochádza k zväčšeniu objemu vodného toku. Rieka prekonáva výškový rozdiel a postupuje smerom dole k hladine najbližšieho mora. Táto podmienka zabezpečila aj tvorbu vodnej nádrže Liptovskej Mary. So zatopením 13 obcí, odkiaľ sa ľudia museli odsťahovať vznikla vodná elektráreň s výkonom 198 MW. Cenné pamiatky z tejto oblasti boli prenesené do Múzea liptovskej dediny v Pribyline. Táto vodná nádrž sa nachádza medzi Liptovským Mikulášom a Ružomberkom s výbornou polohou a dobrým prístupom.

Už od začiatkov vzniku nádrže ju ľudia postupne začali využívať na rybárčenie, kúpanie, člnkovanie a na odpočinok. Jednoducho vidíme využitie prostredia na turistické účely, čo vábi stále viac rekreantov, turistov a návštevníkov do tejto oblasti. Význam cestovného ruchu si odborné orgány plne uvedomujú, a preto sa venuje tejto oblasti zvýšená pozornosť. Stavajú sa nové cesty vrátene diaľnice, nové ubytovacie kapacity na všetkých úrovniach, turistické lákadlá, reštaurujú sa pamätihodnosti a ďalšie iné oblasti.

V oblasti Liptovskej Mary existuje veľa zaujímavostí a lákadiel pre turistov a návštevníkov, ktoré boli hlavne vybudované pre nich, alebo ďalej rozvinuté. Priestory pri vode sú využité hlavne pre vodné športy ako rybolov, člnkovanie, kúpanie alebo výhliadkové plavby.

Ubytovanie v oblasti Liptovská Mara je veľmi dôležité, pretože z roka na rok je tu stále viac návštevníkov a kapacity sa hľadajú aj vo vzdialenejších lokalitách ako napríklad v Ružomberku v doline Hrabovo, kde sa nachádza apartmánový hotel Fatrapark 2. Hotel s výbornou polohou v krásnom prostredí s množstvom turistických zaujímavostí a neopakovateľnou atmosférou láka turistov, z ktorých väčšina sa už vracia na známe miesto.

Zanechať odpoveď