Turistika na Liptove

Zaujímavé miesta na pešiu turistiku priamo z Hrabova a v blízkom okolí Hrabovskej doliny.

A tip pre tých, ktorí ešte len hľadajú ubytovanie v Hrabove: rezervujte si ubytovanie priamo v Hrabovskej doline za najlepšie ceny: REZERVÁCIA FATRAPARK 2


Priamo z Hrabova: Obrova cesta do Čutkovskej doliny

Hrabovská dolina a Čutkovská dolina sú jedny z najkrajších miest v Ružomberku. Tieto dve krásne doliny sú prepojené lesnou turistickou trasou, ktorá je vhodná aj ako cyklotrasa. Trasa začína priamo od nás z Fatraparku 2. Pôjdete hore asfaltovou cestou a po cca 200 metroch stúpania popri chatách prídete k rozdvojke. Napravo smeruje Obrova cesta. Naľavo smeruje Medvedia cesta. Vy sa vydávate doprava na Obrovu cestu, ktorá sa časom zmení na lesnú zvážnicu po žltej cyklo značke. Trasa vedie až do Obrova - detského areálu v Čutkovskej doline. Po trase sú uložené veci Obra "Čutka" - obrove okuliare, obrova stolička... ktoré sú milou atrakciou pre deti. V Čutkove sa následne môžete občerstviť a osviežiť v Kolibe u Dobrého Pastiera alebo v Kolibe Fatranka. Naspäť do Hrabovskej doliny môžete ísť rovnakou cestou naspäť, alebo si zavolať taxi :)

Vzdialenosť: 5 km (10 km aj s cestou naspäť do Hrabova)

Náročnosť: ľahká (trasa je vhodná aj s kočíkom)

Priamo z Hrabova: Medvedia cesta do Vlkolínca

Medvedia cesta je náučný lesný turistický chodník, ktorý vedie z Hrabovskej doliny až do skanzenu Vlkolínec. Začať môžete priamo z Fatraparku 2. Pôjdete hore asfaltovou cestou a po cca po 200 m stúpania popri chatách pokračujete po asfaltovej ceste po značení "Medvedia cesta". Trasa sa neskôr zmení na lesný turistický chodník. Po ceste sa nachádza niekoľko náučných tabúľ, ktoré vás oboznámia so životom medveďa. Reálneho medveďa sa "snád" nemusíte obávať :) ale zvonček alebo iný hluk vám určite pomôže k tomu, aby ste sa nestretli. Cca v strede cesty je aj atrakcia Mini Farma Sidorovo. A následne zídete dolu do Vlkolínca - táto UNESCO dedinka patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky v okolí Hrabova a na Liptove. Nájdete tu pôvodnú architektúru horskej ľudovej dediny. Farebné zrubové domčeky sú postavené klasickým liptovským štýlom a sú svetovým unikátom. Vo Vlkolínci je aj koliba, kde sa môžete občerstviť a osviežiť.

Vzdialenosť: 5 km (10 km aj s cestou naspäť do Hrabova)

Náročnosť: ľahká (trasa nie je vhodná s kočíkom)

 

Priamo z Hrabova: Vrch a vyhliadka Sidorovo

Vrch Sidorovo v Ružomberku určite neprehliadnete. Je to vysoký vrch 1099 m kuželovitého tvaru, ktorý sa nachádza nad UNESCO skanzenom Vlkolínec. Na Sidorovo vedú tri turistické trasy. Môžete totiž vyraziť aj priamo od nás z Fatraparku 2. Vyrazíte hore asfaltovou cestou a pokračujete po turistickom náučnom chodníku Medvedia cesta. Prídete k Mini Farme Sidorovo, kde následne odbočíte na následné stúpanie na vrch Sidorovo, ktoré je už o niečo strmšie. Môžete sem ísť aj z mesta - z Kalvárie nad Ružomberkom. Túra na Sidorovo nie je náročná, len trochu strmšia, no zvládnu ju určite aj deti. Vyhliadka Sidorovo bude vaším cieľovým bodom - z vyhliadky je krásny výhľad na Vlkolínec, Biely Potok, Revúcku dolinu, Nízke Tatry a na celý Liptov. Oplatí sa tam ísť aj na západ slnka, treba ale myslieť na čelovky kvôli ceste naspäť. 

Vzdialenosť: 5 km (10 km aj s cestou naspäť do Hrabova)

Náročnosť: stredná (trasa nie je vhodná s kočíkom)

Priamo z Hrabova: Malinné (Malinô Brdo) a Vtáčnik

Máme tip aj pre tých, ktorí majú radi okruhové trasy. Môžete prejsť celé naše krásne okolie Hrabova. Odporúčame od nás z Fatraparku 2 vyraziť na Ružomberok-Kalvária. Pôjdete asfaltkou dole k parkovisku Ski & Bike Park Malinô Brdo, a tam sa napojíte na turistickú trasu, ktorá je tiež asfaltová a vedie popri chatách hore na Kalváriu. Ďalej budete pokračovať na vrch Vtáčnik. Z Vtáčnika zídete na Malinné, môžete sa ísť pozrieť aj na stredisko Malinô Brdo a náučným chodníkom Medvedia cesta zídete naspäť do Hrabova k Fatraparku 2. Občerstviť sa môžete v bufetoch na Malinô Brde. 

Vzdialenosť: 15 km

Náročnosť: stredná (trasa nie je vhodná s kočíkom)

 

Súkromná lekcia severskej chôdze v Ružomberku

Severská chôdza alebo "nordicwalking" je výborná pohybová aktivita pre upevňenie zdravia, pre prevenciu a podporu liečby rôznych chorôb. Avšak pre naplnenie ozdravných účinkov nordicwalkingu je dôležitá správna technika pohybu. Pre začiatočníkov preto odporúčame kontaktovať Anežku z Nordic Walking Ružomberok a dohodnúť si súkromnú lekciu. Anež poskytuje lekcie v krásnej prírode Liptova a Veľkej Fatry. Môžete využiť trasu priamo od nás z Hrabova alebo vyskúšať aj iné turistické trasy na Liptove, ako Lúčanská dolina, Ludrovská dolina, Ľubochnianska dolina, Liptovská Štiavnica, Čutkovská dolina atď. Nepotrebujete mať svoje vlastné palice, ich zapožičanie je v cene lekcie. Max. počet osôb pre jednu lekciu je 10.

Vzdialenosť: rôzne (akú si vyberiete a dohodnete s lektorkou)

Náročnosť: ľahká

Túra na Veľký Choč - najkrajšie výhľady vo Veľkej Fatre

Ak Vás ľáka náročnejšia turistika, spozornite. Veľký Choč je totiž považovaný za najkrajší vyhliadkový vrch Slovenska a dosahuje výšku 1611 m. Z vrcholu Chočských vrchov je krásny výhľad na panorámu Severného Slovenska - uvidíte Liptov, Malú Fatru, Veľkú Fatru, Nízke Tatry, Západné Tatry, Skorušinské vrchy a Oravskú Maguru. Túra na Veľký Choč nie je úplne najlahšia, treba sa pripraviť aj na pomerne strmé stúpanie, ale určite stojí za to. Je to ďalšie obľúbené "instagram miesto", kde si spravíte nádherné fotky. Na vrchol Veľkého Choča vedú štyri značkované turistické chodníky. Napríklad z obce Valaská Dubová je výstup na Veľký Choč najkratší. A z obce Vyšný Kubín alebo z obce Lúčky je túra na Veľký Choč zase najkrajšia.

Vzdialenosť: 14 km (Lúčky - Veľký Choč - Lúčky)

Náročnosť: ťažšia

 

Lúčanský vodopád - prírodný úkaz Liptova

Odporúčame vám navštíviť aj dedinu Lúčky a v nej Lúčanský vodopád. Vodopád je veľkou raritou, už len preto, že je situovaný v centre dediny. Má kaskádovitý tvár, je 12 m vysoký a padá do malého jazierka.

Vzdialenosť: rôzne (záleží od počiatočného bodu)

Náročnosť: -

Bešeňovské travertíny - prírodný výtvor pri obci Bešeňová

Bešeňovské travertíny patria k najznámejším travertínovým lokalitám na Slovensku a na Liptove a sú chránenou prírodnou pamiatkou. Po ich kaskádách stále steká minerálna voda. Táto voda obsahuje uhličitan vápenatý, horčík, síru a železo - to je dôvod, prečo sú Bešeňovské travertíny tak pekne farebné. Taktiež v Európe sú považované za najzaujímavejšiu a najvzácnejšiu travetínovú lokalitu. Vzdielanosť od Hrabova je 14 km.

Vzdialenosť: rôzne (záleží od počiatočného bodu)

Náročnosť: -