NEVIETE KAM NA VÝLET NA LIPTOVE?

23 apr

Liptov – krásny horský región

O Liptove, krásnom horskom regióne sme už veľa napísali, ale teraz sa pokúsime zhrnúť, čím je charakteristický náš Liptov na severe Slovenska.

Pre región sú charakteristické krásne hory zarastené hustými lesmi, stromami rôzneho druhu, bystrými potokmi a riekami, morskými plesmi. Na základe týchto prírodných javov povedzme to smelo, že ide o spojenie hôr a vody. Nie je to zriedkavé, keď niekto hľadá dovolenku v letnom období na Liptove napríklad pri vodnej nádrži Liptovská Mara. V zimnom období región Liptov sa vyznačuje s krásnymi priestormi vybudovanými pre lyžovanie. Najznámejšie miesto na tie účely je lyžiarske stredisko Jasná, kde jedine na Slovensku sa môžu organizovať preteky v svetovom pohári v lyžovaní.

Spojenie Liptova s vodou

O liptovskej vodnej nádrži Liptovskej Mare sa už veľa napísalo, kde sa nachádzajú v lete húfy turistov, pre ktorých to pripomína možno pobyt pri mori. Turisti Liptova tu nájdu aj teplé termálne a minerálne pramene, ktoré sa využívajú pri zriadení kúpeľov. Prírodné termálne pramene sa nachádzajú v Liptovskom Jáne, v Liptovskom Mikuláši v akvaparku Tatralandia, kde okrem príjemnej teplej vody turisti nájdu aj kopu inej zábavy spojené s vodou. Kúpele Lúčky sa vyznačujú s liečivou vodou. V obci Bešeňová sa nachádza akvapark, kde je najväčší počet bazénov, tobogánov a nájdeme tu aj najväčší saunový dom v regióne. Okrem vybudovaných vodných atrakcií vo vodnom svete na Liptove sa tu nachádzajú aj prirodzené vodné toky, rieky jazerá, ktorí turisti  športovci využívajú na relax a športovanie.

Liptov a hory

Liptov je v zovretí hôr zo všetkých strán – Nízke Tatry, Západné Tatry, Vysoké Tatry, Chočské vrchy a Veľká Fatra. Liptov teda leží pod Tatrami, v okolí sú nižšie hory a z toho vyplýva, že turistika v horách je zameraná na stredne a menej fyzicky zdatných turistov. Na pomoc turistom slúži aj lanovka na Chopok a Malinô Brdo, ktoré radi využívajú aj turisti s malými deťmi. Nezabudlo sa ani na cyklistov, pre ktorých sú tu vybudované cyklotrasy asi v dĺžke 800 km. Všade, kde turista zavíta čakajú ho krásne, neopakovateľné prírodné scenérie. Počet turistov aj práve preto sa neustále v regióne Liptov zvyšuje.

Liptov a ďalšie prírodné bohatstvá

Tu si spomeňme krásne jaskyne, ktorých počet je veľmi vysoký. Pre verejnosť sú prístupné len niektoré, ktoré boli sprístupnené pre verejnosť. Také jaskyne sú Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa, ďalej je to Stanišovská jaskyňa v Liptovskom Jane. Vráťme sa ale z podzemia na povrch zeme, kde uvidíme naše liptovské skanzeny, ktoré odzrkadľujú  životy našich predkov v minulosti. Skanzen v Pribyline alebo Vlkolínec sú známe nielen doma, ale aj v zahraničí.

Liptov má aj bohatú folklórnu tradíciu vo forme spevu a tanca. V obci Východná každý rok sa organizujú folklórne slávnosti, kde vystupujú ľudové skupiny vo speve a tanca. Tieto slávnosti sem vábia ľudí aj zo zahraničia.

Na záver môžeme konštatovať, na základe len niektorých skutočností o Liptove, že je  povinnosťou každého nášho občana navštíviť tento región a vychutnať tú krásu čo tu nájde.

Zanechať odpoveď