NEVIETE KAM NA VÝLET NA LIPTOVE?

kvačany
14 máj

Kvačany – malebná horská obec

Kvačany sa nachádzajú na úpätí Chočských vrchov pri vstupe do veľmi známej Kvačianskej doliny. Obec je obklopená krásnou prírodou, ako sme už na to zvykli na Liptove. V Kvačanoch skončí aj príjazdová cesta, tak sem okrem obyvateľov dediny tu prichádzajú len turisti a návštevníci. Môžeme tu konštatovať, že dedina je ako stvorená pre vidiecky turizmus a návštevníci regiónu tu môžu absolvovať kratšie aj dlhšie výlety.

Obec vznikla dávno v 13.storočí a má bohatú históriu, turista tu nájde aj bohaté kultúrne pamiatky. Gotický kostol pochádzajúci tiež z 13.storočia bol rekonštruovaný len nedávno. Okrem toho tu nájdeme premyslenú, krásnu ľudovú architektúru.  Pri vstupe do dediny je prekvapujúce krásne udržiavané priečelia budov, čisté ulice, dvory domov a celková starostlivosť o všetky priestory. Nájdeme tu aj veľa ubytovacích kapacít hlavne u súkromníkov, čo svedčí o tom, že vidiecky turizmus tu prekvitá.

V najbližšom okolí dediny sa nachádza Kvačianská dolina, kde na turistov okrem krásnej prírody čakajú zaujímavé prechádzky po vyznačených turistických chodníkoch. Aké trasy tu nájdeme?

Sú to samozrejme podľa dĺžky trasy kratšie a dlhšie. Trasa Kvačany parkovisko – Mlyny Oblazy trvá asi 1 hodinu a druhá trasa Kvačany – Prosiek – Veľké Borové – Mlyny Oblazy – Kvačany asi trvá 6 hodín. K dispozícii na prechádzky sú aj ďalšie turistické chodníky.

V roku 2013 v Kvačianskej doline pribudla prvá zabezpečená vyhliadka na Malom Roháči, odkiaľ je dobrý výhľad na časť dediny.

Mlyny Oblazy sú vyhľadávanou destináciou zo širokého okolia. Nachádzajú sa tu tri mlyny z pôvodných štyroch, kde návštevníci sa môžu zoznámiť históriou týchto kultúrnych pamiatok. Samozrejme tie mlyny dlho neboli využité, preto boli aj zdevastované zubom času. Po roku 1980 sa však naši pamiatkari ich začali zachraňovať, čo sa im aj podarilo. Mlyny sú súčasťou náučného chodníka Prosiek a Kvačianska dolina.

Pre návštevníkov obce v prípade záujmu sú k dispozícii ubytovacie zariadenia na dobrej úrovni u súkromníkov, kde nájdete skutočne pohodlie. Pre návštevníkov tohto  regiónu čaká skutočná pohoda, krásna príroda so šumiacimi potokmi, ďalej od civilizačného ruchu.

Zanechať odpoveď