NEVIETE KAM NA VÝLET NA LIPTOVE?

26 máj

Kultúrne vyžitie na Liptove

Keď sa povie Liptov, niekto si predstaví panenskú prírodu, iný zas kvalitnú lyžovačku. Dovolenka na Liptove však môže zahŕňať aj spoznávanie kultúrnych pamiatok. A tých je to viac než dosť. Spomenúť by sme mali predovšetkým Vlkolínec. Tento kultúrny skvost sa nachádza za Ružomberkom, v časti Biely Potok, smerom na Donovaly.

Vďaka svojmu kultúrnemu významu bola táto pamiatka zapísaná aj do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Táto osada pochádza z roku 1376 a až do súčasnosti sa zachovala bez modernej výstavby. Medzi jej pôvodných obyvateľov patrili prevažne drevorubači, pastieri a poľnohospodári. Približne v strede sa osada rozdeľuje na dve ulice, pričom jedna vedie ku kostolu a druhá na vrch Sidorovo. Z fotografií najpopulárnejšie však sú: dvojpodlažná zrubová zvonica na kamennom podstavci, z roku 1770 a zrubová studňa. Osada Vlkolínec je aj v súčastnosti obývaná približne tridsiatimi obyvateľmi.

Okrem Vlkolínca sa však na Liptove oplatí vidieť aj drevený kostol. Ide o jednu z najväčších drevených stavieb v strednej Európe. Nachádza sa na rozhraní obcí Svätí kríž a Lazisko. Tam bol kostol v rokoch 1974 -1982 prenesený z Paludze. V kostole sa nachádza drevený barokový oltár z roku 1693, ako aj biblické maľby a veľký luster z benátskeho skla. Kostol každoročne navštívi niekoľko tisíc turistov. Okrem pamiatok je Liptov známy aj svojimi termálnymi prameňmi a to predovšetkým obec Liptovský Ján. Konkrétne môžete navštíviť prameň Teplica, z ktorého vyviera pitná a liečivá voda s teplotou približne 20°C. Vstup do kade je bezplatný.

Ak budete hľadať vhodné ubytovanie v Malinôm Brde či na Liptove, odporúčame vám apartmány v Hrabove.

Zanechať odpoveď