NEVIETE KAM NA VÝLET NA LIPTOVE?

kráľova lehota
22 máj

Kráľova Lehota a turizmus

Dnes pomerne malá obec Kráľova Lehota sa nachádza na hornom Liptove východne na 6 km od Liptovského Hrádku v okrese Liptovský Mikuláš. V okolí obce je prekrásna príroda, ktorá je charakteristická pre celý región Liptova. Z toho pre nás logicky vyplýva, že aj tu prekvitá turizmus, ktorý veľmi kladne pôsobí na ekonomický rast obce.

Kráľova Lehota sa nachádza  v blízkosti sútoku riek Boca a Váh a nájdeme tu aj železnicu, ktorá z hľadiska dopravy v nadmorskej výške 677m je veľmi dôležitá. Obec má bohatú históriu, o tom svedčia aj kráľovské listiny v ktorých rôznych obdobiach spomínajú Kráľovu Lehotu. Dnes tu žije asi 600 ľudí.

Obec bola založená  na prelome 13. a 14.storočia na kráľovskom území a preto asi aj názov obce pochádza odtiaľ. Obyvatelia sa tu živili poľovníctvom, pastierstvom s chovom oviec a dobytka, poľnohospodárstvom a prevozom tovaru a materiálu na pltiach. Veľmi dôležité bolo aj drevorubačstvo.

Zo stavaného kultúrneho dedičstva tu musíme najprv spomenúť Evanjelický kostol, ktorý bol postavený v rokoch 1884 -1894 na mieste tolarenčného kostola z roku 1784, ktorý bol zničený požiarom. Rímskokatolicky kostol Najsvätejšej Trojice bez veže bol postavený v roku 1803 a slúži aj dnes.

Kaštieľ Jána Lehotského nám pripomína mocného zemepána. Budova bola postavená v 19.storočí a posledné úpravy na nej boli vykonané v rokoch 1976 – 1980.

V živote obce hrá významnú úlohu turizmus k tomu smerujú aj investície obce. Podarilo sa rozšíriť ubytovacie kapacity a vytvorili sa rôzne apartmány, penzióny a chaty. Ďalšie ubytovanie turisti si nájdu aj v širšom okolí obce.

Venujme sa turistickým zaujímavostiam a lákadlám v okolí Kráľovej Lehoty.

Múzeum Bitky pri Vavrišove stavia pamiatku na počesť bitky z roku 1709, kedy vojska Františka II. Rákócziho bojovali proti cisárskym vojskám, kde dedina bola vypálená.

Park MINI Slovensko sa nachádza v Liptovskom Jáne, kde sú umiestnených 18 Slovenských kultúrnzch pamiatok a zbierka sa stále rozširuje.

Obyvatelia Kráľovej Lehoty sa tešia na Vás, na ďalších turistov, aby mohli ukázať krásy prírody, krásy obce  s myšlienkou, že Vás nalákajú na opakovaný návrat do tohto čarovného kúta Liptova.

Zanechať odpoveď