NEVIETE KAM NA VÝLET NA LIPTOVE?

Demänovská Dolina
6 feb

Demänovská Dolina

Demänovská Dolina je obec a nachádza sa v rovnomennej doline asi 15 km južne od Liptovského Mikuláša v atraktívnej časti Nízkych Tatier. Do tejto doliny sa dostanete z okresného mesta po ceste číslo 584 a ocitnete sa v Národnom parku Nízke Tatry, čo je zárukou toho, že na turistov v tejto oblasti čakajú krásne prírodné scenérie a na viac  aj krásne podzemné jaskyne .

V jaskyniach archeologické nálezy dokazujú, že tu už žil aj pračlovek v dávnych dobách. K osídleniu tejto oblasti však došlo len v 18.storočí, keď tu zahájili banskú činnosť, rúbanie dreva a pastiersku činnosť. V roku 1921 objavili ľudia Demänovskú jaskyňu slobody čo vzbudilo veľký záujem verejnosti. Od tejto doby sa oblasť začali navštevovať turisti a región sa začal postupne prekvitať. Turizmus sa stal hnacou silou celej oblasti a to pretrváva až dodnes.

Demänovská Dolina a jaskyne

V tejto oblasti sa nachádza veľa jaskýň, najznámejšie a najkrajšie sú už spomínaná Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa, ktoré trošku vám priblížime.

Demänovská jaskyňa slobody –  nachádza sa v nadmorskej výške 840 m a asi 50 m nad hladinou potoka Demänovka. Po objavení jaskyne jej otvorenie trvalo 3 roky, sprístupnili pre verejnosť až v roku 1924. Vstupný otvor bol umelo vykopaný pre návštevníkov. Celková dĺžka jaskyne je 8897 m ale sprístupnených je len 1600m. Jaskyňa je kvapľová a jedna najkrajšia svojho druhu. Jaskyňa pozostáva z dómov, siení a chodieb , ktoré sa nachádzajú v šiestych úrovniach. Kvaple sú prekrásne a skutočne ich treba vidieť.

Demänovská ľadová jaskyňa – nachádza sa rovnako v Demänovskej doline v brale Bašta nad Kamennou chatou. Z celkovej dĺžky 1900 m je sprístupnených verejnosti 680 m. O tejto jaskyni sa v archívoch píše, že bola známa už od roku 1299. Pretože ľadová jaskyňa pre ľudské oči nie je taká krásna ako kvapľová jaskyňa aj záujem ľudí upadol o ľadovú jaskyňu. V roku 1952 boli vykonané rekonštrukčné práce obnovou elektroinštalácie a drevených schodov. Priestory sa nachádzajú v troch jaskynných úrovniach. Pri rekonštrukcii jaskyne bolo prirodzené prúdenie vzduchu porušené a ľad sa postupne rozpustil ale podarili sa klímu napraviť a ľadová jaskyňa funguje stále ako voľakedy.

Okrem návštevy jaskýň turisti sa v okolí môžu venovať lyžovačke, horskej cyklistike, pešej turistike po vyznačených turistických chodníkoch. Okolie obce, známe ako stredisko Jasná na tieto účely vám perfektne poslúži.

Zanechať odpoveď