NEVIETE KAM NA VÝLET NA LIPTOVE?

ubytovanie skipark malino brdo
21 dec

5 skvelých tipov ako zvládnuť prvé lyžovanie

Vaši kamaráti Vás zavolali na lyžovačku, no má to jeden problém. Vy neviete lyžovať. Lyžovanie Vám vždy robilo problém, no so správnym trénerom a praxou to nie je žiadna veda. Máme pre Vás jednoduchých a účinných 5 tipov ako zvládnuť úplne prvé lyžovanie.

Keď ste úplný začiatočník budete sa musieť na začiatku zmieriť s pádmi a rôznymi odreninami.

1.      Malý kopec

Na začiatok si určite vyberte menší svah, na ktorom budete trénovať. Pri väčších svahoch sa, u Vás ako začiatočníka, zvyšuje aj riziko zranenia. A tie sú vždy nepríjemné.

2.      Nechoďte strmo

Nikdy, naozaj nikdy nejazdite dole kopcom (navyše ak je strmí) šúsom. Snažte sa robiť oblúčiky a kontrolovať Vašu rýchlosť. Ak by ste sa veľmi strmo rozbehli, hrozilo by Vám veľké nebezpečenstvo v podobe zranenia. Navyše mohli by ste ohroziť aj iných lyžiarov na svahu.

3.      Výstroj

Určite si zabezpečte na lyžovanie kvalitnú výstroj. Lacná Vás nemusí ochrániť pred rôznymi zraneniami a hlavne zimou.

Okuliare – dôležité proti slnku a nepríjemnému vetru pri lyžovaní

Termo oblečenie  – beriete si obyčajné spodné prádlo, či hrubý sveter? Radšej si zaobstarajte termo oblečenie, ktoré Vás zaručene ochráni pred nepríjemnou zimou.

Lyžiarska bunda – tu tak isto siahnite po kvalite. Bunda by mala byť nepremokavá, proti vetru a mať systém odvetrávania.

Helma – ako začiatočník si určite zaobstarajte aj helmu. Tá perfektne ochráni Vašu hlavu pred nebezpečnými úrazmi

Chrániče – určite si zaobstarajte aj lyžiarske chrániče a chrániče chrbta.

4.      Poistenie

Pravdepodobnosť zranenia ako začiatočníka bude veľmi vysoká. Pre istotu sa preto poistite proti zraneniam.

5.      Kvalitný učiteľ

Ak Vám navrhol Vás kamarát alebo otec, že Vás naučí lyžovať, radšej odmietnite (pokiaľ nie je inštruktor). Zožeňte si radšej kvalitného trénera, ktorý Vás naučí dobre a správne lyžovať. Hlavne pri skúsenom inštruktorovi sú zranenia menej pravdepodobné.

Rada na záver: Určite nemachrujte, kým nebudete mať dostatok skúsenosti. Lyžovanie je pekný a zábavný šport, no ak ho neviete robiť dobre, tak aj nebezpečný.

Ak Vás náhodou lyžovanie nebude baviť, môžete skúsiť aj snowboarding.